30/01/2021

КРУТИ… БІЛЬ… СУМ…


29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.

Цього дня в Україні проводяться заходи на честь вшанування пам'яті Героїв Крут.

У Козівській центральній бібліотеці за участю учасників зразкового театру-студії «Дивосвіт» Козівського будинку культури (керівник Людмила Кулька-Ткаченко) проведено годину пам’яті до Дня Героїв Крут.

29/01/2021

СПОГАД ПРО ЗНАНОГО КРАЄЗНАВЦЯ

Стаття з газети «Вільне слово»

29 січня-4 лютого 2021 року №4 (7620)

У народі є таке прислів’я «З ким пристаєш, таким і сам стаєш». Справедливість та достовірність такого тлумачення хоче підтвердити й автор цих рядків. Для прикладу назву ім'я вчителя, краєзнавця та публіциста Володимира Хоми.

ПАМ’ЯТАЄМО ГЕРОЇВ КРУТ



29 січня відзначається річниця трагедії під Крутами, де у 1918 році у нерівному бою з більшовицькими військами полягли більше трьохсот захисників Української Народної Республіки. Там на боротьбу з жорстоким ворогом стали юнаки, які ніколи і зброї не тримали в руках, студенти Київського університету Святого Володимира та учні Кирило-Мефодіївського братства.

Крути, без сумніву, були, є і будуть, завдяки героїзмові молодих студентів, однією з найгероїчніших сторінок нашої історії.

Погортати сторінки історії тих доленосних часів читачі бібліотеки для дітей мають можливість розглянувши книжкову виставку «Пам’ятаємо героїв Крут», біля якої проведено історичну бесіду.

28/01/2021

ЗГАДАЙМО ЮНІСТЬ, ЩО ГОРІЛА В КРУТАХ


29 січня українці вшановують річницю бою під Крутами.

Бій під Крутами – бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми київськими студентами, що захищали підступи до Києва. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів.

На похороні у Києві біля Аскольдової могили президент Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш із назвою «Пам’яті тридцяти»

КРУТИ: І СУМ, І БІЛЬ, І ВІЧНА СЛАВА…


29 січня Україна відзначає річницю бою під Крутами, який для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

Пам’ять про загиблих героїв не канула в забуття. Українська молодь під Крутами довела, що боротьба за свободу і незалежність України ніколи не припинеться.

А нині їх називають «Першими кіборгами»…

На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі – Героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

В Козівській центральній бібліотеці для широкого загалу користувачів до пам’ятної оформлено книжкову виставку-реквієм «Крути: і сум, і біль, і вічна слава».

27/01/2021

28 січня – ДЕНЬ ВІДКРИТТЯ АНТАРКТИДИ


Антарктида – шостий і найменший континент Землі. Його називають полярним районом, оскільки саме там розташований Південний полюс.

Поверхня землі тут вкрита снігом і кригою, які не тануть навіть улітку. Це найхолодніше місце на Землі. Немилосердний холод нищить усе живе. Але все ж це не мертві крижані пустелі. Щойно визирне після багатомісячної ночі сонце, на скелясті береги злітаються сотні тисяч морських полярних птахів: кайри, мартини, гаги, краячки. В Антарктиді живуть пінгвіни, тюлені, морський лев, морський слон. В антарктичних водах плавають синій кит, кашалот.

В Антарктиді виявлено близько 700 видів різних рослин: водоростей, лишайників і мохів.

Любі діти! Це дуже короткий опис про найменший материк на Землі. Тож люб’язно запрошуємо вас у цікаву подорож по південному полюсі разом з друзями-книгами. А у нашій бібліотеці для дітей їх чимало!!!

СОНЯЧНИЙ КАМЕРТОН ПАВЛА ТИЧИНА


27 січня виповнюється 130 років від дня народження Павла Григоровича Тичини.

Павло Тичина – знакова постать, належав до найосвіченіших письменників, чия ерудиція охоплювала не лише література, а й інші види мистецтва. Він був неперевершеним перекладачем із 40 мов світу. Тичину називали то символістом, то імпресіоністом, то романтиком.

Творча спадщина митця крім великої кількості поетичних збірок налічує 15 великих поем. 

До 130-річчя від дня народження Павла Тичини, українського поета, державного та громадського діяча діє книжкова виставка «Сонячний камертон Павла Тичини».

СЛАВНИЙ СИН УКРАЇНИ, АВТОР ЇЇ ГІМНУ



27 січня 1839 року на хуторі поблизу Борисполя у небагатій дворянській сім’ї народився Павло Платонович Чубинський — український етнолог, фольклорист, поет, автор слів Гімну України.

В 1862 року Павло Чубинський пише вірш «Ще не вмерла Україна», що став національним гімном українського народу.

26/01/2021

ГОЛОКОСТ: ЗЛОЧИН ПРОТИ ЛЮДСТВА



27 січня весь світ вшановує пам’ять загиблих в роки Голокосту – жахливої трагедії, жертвами якої стали близько шести мільйонів євреїв. В Україні було розстріляно понад півтора мільйона людей, але й до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо справжньої кількості знищених нацистами євреїв та ромів.

Генеральна асамблея ООН 1 листопада 2005 року прийняла Резолюцію № 60/7 «Пам’ять про Голокост», у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня. Того дня в 1945 році війська 1-го Українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц.

В Україні та за її межами символом нелюдських страждань, траурним місцем, де відбулись масові розстріли жертв (переважно єврейської національності) вважається Бабин Яр.

Козівська центральна бібліотека також приєднується до вшанування цієї скорботної дати. З 20 січня бібліотека презентує книжкову виставку під назвою «Голокост: злочин проти людства».

На експозиції представлена історична література, документи, книги пам’яті, художні твори, а також довідкова література.

21/01/2021

СОБОРНІСТЬ ДУХУ, РОЗУМУ І СЕРЦЯ


22 січня в Україні відзначають величне національне свято – День Соборності України.

День Соборності відзначають щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), що відбулося 22 січня 1919 року.

З цієї нагоди Козівська центральна бібліотека присвятила книжкову виставку «Соборність духу, розуму і серця».

На виставці представлена література, яка висвітлює тернистий шлях України до Соборності.

«В ЄДНОСТІ СИЛА» (22 січня – День Соборності України)

 

Медіапрезентація, присвячена 102-річниці Дня Соборності України.

День Соборності України відзначають щороку 22 січня, починаючи з дня підписання в 1919 році Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Офіційно День соборності святкують з 1999-го.

І хоча соборна Україна проіснувала зовсім недовго, Акт злуки УНР із ЗУНР і факт підписання документа мали велике історичне значення. Українці заманіфестувати перед усім світом про неподільність українських земель та солідарність свого народу.

21 СІЧНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОБІЙМІВ


Щороку 21 січня світ відзначає одне з найбільш ніжних і теплих свят – Міжнародний день обіймів (International Hug Day).

18/01/2021

КУМЕДНЕ ТА ДОБРЕ ВЕДМЕЖА (18 січня – день Вінні-Пуха)


18 січня проводять День Вінні Пуха. Свято було створено, щоб вшанувати автора дитячих книжок-історій, який створив Вінні-Пуха та його друзів. Алан Александр Мілн народився 18 січня 1882 року в Хампстед, Лондон, Великобританія.

16/01/2021

17 січня – ДЕНЬ ДІТЕЙ-ВИНАХІДНИКІВ


17 січня весь світ відзначає – День дітей-винахідників. Це є символічна дата, бо саме в цей день народився Бенджамін Франклін, відомий вчений, який з 12 років не переставав дивувати світ чудовими винаходами і зробив неоціненний внесок у світову науку. Коли йому було 12 років, він придумав собі пристосування для більш швидкого плавання і... винайшов ласти, щоправда, майбутній борець за незалежність Штатів пропонував вдягати їх на руки. Пізніше хлопець ввів позначення електрично заряджених станів “+” і “-“, знайшов докази електричної природи блискавки, й у 1752 році запропонував проект громовідводу. У списку його винаходів – крісло-гойдалка та біфокальні окуляри.

Історія знає безліч прикладів винаходів, в яких діти грали одну з ключових ролей.

14/01/2021

ВІКІПЕДІЇ – 20 РОКІВ


15 січня 20 років тому було відкрито сайт «Вікіпедія»

Любі наші користувачі й користувачки! А чи знаєте ви хто і коли винайшов Вікіпедію?

Шкода, що не можемо зустрітися з вами очно у приміщенні дитячої бібліотеки через карантинні обмеження, тому читайте наші повідомлення й цікавинки з блогу.

Отже, Вікіпедія отримала свою назву від використовуваної для її реалізації технології «вікі», що у перекладі з гавайської мови означає «швидко».

З нагоди 20-річчя наведемо деякі дивовижні факти з життя найбільшої і найвпливовішої онлайн-енциклопедії.

НАЙКРАЩИЙ КРИМСЬКИЙ ПОДАРУНОК УКРАЇНІ


15 січня виповнюється 150 років від дня народження Агатангела Кримського.

Агатангел Кримський – видатний мовознавець світового значення. Народився у Володимир-Волинському в російськомовній сім’ї.

13/01/2021

НОВОРІЧНО-РІЗДВЯНА ФЕЄРІЯ


Під такою назвою в Козівській центральній бібліотеці діє книжково-ілюстративна виставка.

На виставці представлені цікаві книги про звичаї та традиції українського народу в зимові свята, як-от «Звичаї нашого народу» О. Воропая, «Місяцелік» Я. Скуратівського, «Від Романа до Йордана: обряди, символи, страви».

З книги  «Обряди і страви Святого вечора» О. Вербенець, В. Манько, читач пізнає суть приготування до Різдва Христового, довідається про обряди і традиції Свят-вечора у різних місцевостях України, почерпне як давні, так і сучасні переписи свят-вечірніх страв.

Експозицію доповнює колекція вітальних різдвяних листівок.

12/01/2021

ЩЕДРИЙ ВЕЧІР АБО СВЯТО МЕЛАНКИ


Увечері 13 січня, напередодні Нового року за старим стилем, українці традиційно святкують Щедрий вечір (Щедру кутю) або свято Меланки. Таку назву у народній традиції – Меланки, Маланки, Миланки – свято отримало через те, що за юліанським календарем, яким послуговуються східні православні християни на 31 грудня припадає день святої Меланії Римлянині, яка жила у Римі у ІV-V ст.

ДЖЕК ЛОНДОН: ВЕЛИЧ ТАЛАНТУ І ПАРАДОКСИ ДОЛІ

12 січня 2021 року виповнюється 145 років від дня народження відомого американського письменника Джека Лондона.

З цієї нагоди у читальній залі Козівської центральної бібліотеки розгорнута книжково-документальна виставка «Джек Лондон: велич таланту і парадокси долі».

В експозиції представлені документи із фонду бібліотеки, що містять статті про життя і літературну діяльність Джека Лондона, а також художні твори письменника.

КРАЩЕ НЕХАЙ Я БУДУ ПОПЕЛОМ, НІЖ ПИЛОМ



Джек Лондон – відомий американський письменник, популярний автор пригодницьких романів. Головною є та любов і нескінченна повага, з якими протягом ось вже другого століття супроводжується читання книг Джека Лондона.

Неймовірно працездатний, приголомшливо талановитий і неймовірно майстерний автор за 17 років своєї літературної діяльності створив 20 романів, 3 п’єси і понад 200 оповідань. Його твори розповідають про щиру дружбу між тваринами й людьми, тягу до пригод і кохання.

У своїх кращих книгах – «Мартін Іден», «Серця трьох», «Морський вовк», «Біле ікло», «Поклик предків», «Любов до життя» – письменник зумів заглянути в глибину людської душі, показати людину в її величі і в її слабкості.

У Козівській центральній бібліотеці для дітей є багато творів цього автора, які варто прочитати кожному. Коротко про деякі з них.

11/01/2021

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ "ДЯКУЮ!"


Сьогодні Всесвітній день "Дякую!" і його ми відзначаємо в особливий спосіб.

Дякую – є одним з найпопулярніших виявів чесності та ввічливості в Україні. Ми промовляємо його впродовж всього життя.

Дякую – це слово справді чарівне. Бо як може бути не чарівним те, що викликає усмішку та радість. Сказати "дякую" завжди приємно, бо слово має подвійний позитивний вплив: на того, кому дякують, і на того, хто дякує. Від добрих справ, за котрі ще й висловлюють подяку стає світліше та приємніше на душі.

Подяка – прояв ввічливості. Вона – найкраща кінцівка коротенького спілкування. Промовлена з посмішкою, – дарує радість і добро навколишньому світу.

Тож не полінуймося подякувати один одному за будь-яку дрібничку, і тим же зробити приємність собі і своєму ближньому.

Тож дякуємо вам, любі наші юні книголюби й книголюбки, за те, що відвідуючи бібліотеку для дітей, ви даруєте нам, бібліотекарям, свою увагу і любов, ділитися роздумами й захоплюєтеся читанням улюблених книг.

06/01/2021

З НОВИМ РОКОМ ТА РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!



Ми хочемо привітати усіх своїх читачів з Новим 2021 роком та Різдвяними святами. Нехай цей рік не буде схожим на попередній, а білий Бик (саме він є господарем року) несе тільки світло у кожну оселю, кожній людині.

Різдво в Україні – це улюблене свято, яке чекають і люблять через можливості поколядувати, поглянути вертепи. Тож бажаємо зустріти його у великому тісному затишному сімейному колі – чи коли хто думав, що святкування разом з родиною може бути розкішшю? – під спів колядок та з радістю в серці.

Нехай незгасаюче світло Вифлеємської зірки стане для всіх українців джерелом оптимізму і віри у щасливе майбутнє. Хай Святий вечір дарує кожній родині мир і спокій, а всіх нас об’єднує рідна Україна!